Szakkollégiumunk a K épület 3. emeletén, a 88-as terem képében kapott egy új helyiséget, amelyet iroda és közösségi térként fogunk hasznosítani.
A tagság számára lehetőség nyílik, hogy itt gyűléseket, konzultációkat, kurzusokat és csapatépítéseket tartsunk, elősegítve a közösségi életünk és szakmai fejlődésünk megerősítését. Ez a tér a találkozások és együttműködések központja lesz, ahol ötleteinket közösen formálhatjuk és valósíthatjuk meg.
Intézményi TDK eredmények 2024
Anyagtudomány és -technológia szekció:
1. díj: Simon Virág: A technológiai tényezők hatása a varratgeometriára kézi lézeres hegesztés esetén
2. díj: Gábriel Bálint, Prémus Karina: Nitridálás és többrétegű bevonatok hatása eltérő ötvözöttségű acélok tribológiai tulajdonságaira
2. díj: Oláh Klaudia: Porkohászati technológiával előállított rozsdamentes acél hibrid felületkezelése
Cellás Szerkezetek szekció:
1. díj: Pados Gábor: Funkcionális fémhab szerkezetek kötéstechnológiai lehetőségei és mechanikai vizsgálatuk, Pro Progressio Alapítvány különdíja
2. díj: Kónya Zalán: Nyílt cellás alumínium habok forrasztása
Dicséret: Kirchhofer Máté: Irányított szállal erősített fémhab
Vegyipari gépészet szekció:
1. díj: Kis Bendegúz: Félfolyamatos osztófalas kolonna tervezése, Magyar Mérnöki Kamara különdíj, Céges különdíj
Termékmenedzsment és munkapszichológia szekció:
Jutalom: Fenyvesi Noémi Csenge, Prémus Karina, Veres Krisztina Eszter: Szemmozgáskövetés Tobii Nano Mobile Kit segítségével, avagy mobil applikáció és asztali számítógépes emuláció összehasonlítása
GLSZ-es konzulensek: Dr. Kemény Alexandra, Breznay Csaba, Korsós Krisztián, Szovák Benedek.
Büszkék vagyunk tagjainkra, az intézményi TDK-n részt vett hallgatóknak és konzulenseknek ezen formában gratulálunk!
A Műegyetem alatti világ
Élménybeszámoló a BME alagútrendszer túráról, Harasztos Sándor (tagunk) cikke:
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem területén jelentős méretű földalatti járatokból álló rendszer található, amelyet a Gillemot László Szakkollégium szervezésének köszönhetően alkalmam nyílt bejárni.
A túra igazán változatos volt, sok szűk járattal, amelyekben csak oldalazva tudtunk haladni és nagyobb több száz négyzetméteres termekkel. A bejárást a túravezető különféle bemutatási tárgyakkal és a hozzájuk fűződő izgalmas történetekkel tette még érdekesebbé. Például megtudhattam a K épület alatt található magányos széf történetét, amely 15 évig úgy volt lezárva, hogy nem tudták mit tartalmaz. A poént, hogy feltörésekor mit találtak, nem árulom el, aki tudni akarja, ajánlom, hogy legközelebbi túrán vegyen részt.
Ugyancsak a K épület alatt megnéztünk egy rég elfeledett időkapszulát, amelynek a felirata is már lekopott, illetve a régebben óvóhelynek használ termeket és lőteret. A nagyobb termekben geológiai jelenségeket is láthatunk, kisebb cseppkövek formájában, amelyek a plafon betonjából kioldott mészkőből jöttek létre. Igen meglepő volt észrevenni a földön futó sínpárokat, amelyről megtudhattuk, hogy egykor rajtuk csillék segítségével szenet hordtak a kazánokhoz, amelyekkel régen az épületeket fűtötték.
Gépészeti szempontból sok mindent tanulhatunk a túra alkalmával. Láthattuk a melegvíz előállítására szolgáló kazánokat, a távhővezetékek kusza hálózatát, hőcserélők és szivattyúk bonyolult rendszerét. Nem csak a fűtési, hanem a légtechnikai rendszerbe is bepillantást láthatunk. Jövőbeli épületgépészeti fejlesztések lehetőségéről is beszéltünk. Összeségében egy nagyon izgalmas, és érdekes túrán vehetem részt, amelyem sok új ismeretet szerezhettem.
Fémalk Zrt. látogatás
Élménybeszámoló a csepeli Fémalk Zrt. üzemlátogatásról, Kis Bendegúz (tagunk) cikke:
2024. 10.18-án a Gillemot László Szakkollégium üzemlátogatást szervezett a Hegesztési Szakosztállyal karöltve a Fémalk Zrt. Csepeli üzemébe. A vállalat egy nehézipari cég, alumíniumból, a nyomásos öntés technológiájával gyártanak termékeket az autóipar számára.
Miután megérkeztünk a gyárba, Dr. Szalva Péter fogadott minket. Egy rövid előadást hallgathattunk meg a cég történetéről, felépítéséről és a magyar iparban elfoglalt helyéről.
Ezt követte a gyárterület bejárása és bemutatása. Elsőként a nyomásos öntőgépeket nézhettük meg működés közben. A berendezések minden elemét megismerhettük és megnézhettük az alapanyag betáplálástól a félkész és késztermékek gyártásáig. Ezt követően az olvasztókemencékkel ismerkedhettünk meg, ahol bemutatásra került azok működése és az ahhoz szükséges lépések, hogy a fémolvadék összetétele ne változzon túlzottan az olvasztás során. Élő demonstrációt is láthattunk az alumíniumolvadék szennyezőinek eltávolításáról egy keverőgép segítségével. Az olvasztókemencét az anyagvizsgáló részleg követte. Itt az anyagok összetételének ellenőrzéséről tudtunk meg információt.
Az öntöde után átsétáltunk a forgácsoló részlegbe, ahol az öntött termékek utómunkálatai, mint a felületi minőség beállítása, furatok készítése és felületkezelés zajlott. Út közben pedig arról halhattunk, hogy a cég milyen lépéseket tett a keletkező hulladék és a környezetszennyezés csökkentése céljából, mint a keletkező korom összegyűjtése vagy a sorja újrahasznosítása.
Az utolsó állomása a látogatásnak a szerszámgyártó üzemrész volt. Itt betekintés nyertünk az öntészetben használt melegalakító szerszámok tervezésébe és gyártási folyamatába, különös részletességgel kitérve a szikraforgácsolás technológiájára.
A gyárlátogatás során végig partnerként voltunk kezelve, a látogatás célját szem előtt tartva nem a cég reklámozása került előtérbe, hanem az ismeretátadás az alkalmazott technológiákról és a korszerű iparról. Végső soron egyértelműen elmondható, hogy minden résztvevő számára új ismeretekben gazdag gyárlátogatásban lehetett részünk és olyan ismereteket szerezhettünk, ami hozzájárult a szakmai fejlődésünkhöz.
Gillemot László Szakmai Nap beszámoló
Élménybeszámoló a Gillemot László Szakmai Napról, Krár András (tagunk) cikke:
Az idei évben 2024.10.11-én szerveztük meg a Gillemot László Szakmai Napot ezzel is tisztelegve szakkollégiumunk névadója előtt.
Örömünkre szolgált, hogy idén első alkalommal e jeles napot a szakkollégiumi vezetőség koszorúzással nyitotta meg a Professzor Úr Farkasréti úti temetőben található sírjánál. Délután az Anyagtudomány és Technológiai Tanszék épülete előtt található Gillemot mellszobornál folytattuk a megemlékezést, immáron a szakkollégium további tagjainak, a meghívott oktatókkal és a Gillemot család jelenlétével. Itt a megemlékezést Prof. Szabó Péter Tanszékvezető Úr beszéde nyitotta meg. Beszédében megemlékezett az egykori tanszékvezető és rektor kutatásairól és a mai napig legendás oktatói munkásságáról. Mindezek mellett rengeteg szállóigéjét elevenítette fel a tanár úrnak, amelyeken természetesen mindenki jót derült, de tartalmuk igencsak tanulságos és bölcs volt. Mindannyian kaphattunk egy kis útravalót ,,Gillemot László” módra. Ezt követően a szakkollégium elnöke, Gábriel Bálint és szakmai alelnöke, Kirchhofer Máté helyezték el a koszorút a szobornál.
A megemlékezés után rátértünk a szakmai nap másik elengedhetetlen szekciójára a szakmai előadásokra. A BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék oktatója, Prof. Mészáros István az Amorf és nanokristályos ötvözetek című előadásával nyitotta meg az előadások sorozatát. Elhangzott az amorf anyagok előállításának történelme, technologiája és egy szemléltető videót is megnéztünk róla, de az anyag ipari innovációs fontosságának ismertetése sem maradthatott ki. Tovább színesítette a prezentációt, hogy a Tanár Úr mintadarabot is hozott, amelyen további demonstrációt mutatott be az anyagszerkezet hőkezelés hatására végbenenő változásaira. Ezt követően Varga Dorottya tartotta meg előadását Super resolution alkalmazása röntgen-mikroszkópos felvételekkel kapcsolatos kutatási témájában. Végezetül egy olyan témát is meghallgathattunk, amely Gillemot László kutatási munkásságára is épít, Szakkollégiumunk tagja Korsós Krisztián prezentációjának formájában, amely a szerszámacél javítóhegesztett szerkezetek duplex felületkezelhetőségeiről szólt.
Az előadások közötti kávészünetek remek lehetőséget biztosítottak a „szakmázásra”, kapcsolatépítésre. De további történeteket halhattunk Gillemot László Professzor Úrról Dr. Reé András Tanár Úrtól, aki tanítványa és később munkatársa is volt. A beszélgetéseket pedig a szakkollégium tagjai által készített sütemények tették még felejthetetlenebbé.
Gillemot László Szakmai Nap
A Gillemot László Szakkollégium Szakmai Napot szervez 2024. október 11-én, 14 órától kezdődően a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem MT épületében. Az eseményen Gillemot Lászlóra, szakkollégiumunk névadójára emlékezünk meg, ezt követően Szakkollégiumunk tagjai: Varga Dorottya és Korsós Krisztián, illetve a BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék oktatója, Prof. Mészáros István fog előadást tartani. Az előadások közötti kávészünetek remek lehetőséget biztosítanak majd „szakmázásra”, kapcsolatépítésre.
Reméljük, hogy sokan megtisztelnek részvételükkel!
A program Facebook-eseménye: https://fb.me/e/6BzlGktTg
VII. Anyagtudományi Verseny beszámoló
Szakkollégiumunk a vizsgaidőszak utolsó napján, június 28-án szervezte meg a VII. Anyagtudományi Verseny döntőjét.
A versenyre június 14-éig lehetett jelentkezni, az első forduló kitöltésével, amely két részből állt össze: egy anyagtudományi tesztből és egy képes kérdéssorból. A képekről hegesztési eljárást, szövetszerkezetet és különféle alkatrészeket, illetve azok gyártástechnológiáját kellett felismerni. A döntőbe az ezen fordulót legeredményesebben teljesítő öt csapat kapott meghívót.
A döntő fordulóra való felkészülés során a csapatoknak előfeladatként tudományos ismeretterjesztő videót kellett megnézzenek, valamint egy szabadon választott Bravais-rács modelljét kellett elkészítsék. A verseny során különböző elméleti és kreativitást igénylő feladatokat kellett megoldani, melyekből néhányat ki is emelnék. Az elmúlt évek során már a verseny kötelező elemévé nőtte ki magát az úgynevezett „Rablásos anyagválasztási feladat”, ahol a Szakkollégiumunk szakmai programjaihoz kapcsolódó alkatrészekről kell a csapatoknak meghatározni, mi az, milyen anyagból, illetve milyen gyártási technológiával készült. Ha egy csapat nem tudja ezeket megválaszolni, egy másik csapat lecsaphat az alkatrészre, és egy helyes válasszal elrabolhatja a pontot. Említésre méltó még az aerogélről szóló feladat, ahol az előzetesen kiadott videó alapján kellett kitölteni egy tesztet a jelenleg ismert legkisebb sűrűségű szilárd anyagról.
Szeretnénk megköszönni a támogatást az Anyagtudomány és Technológia Tanszéknek, akik helyszínnel és könyvekkel támogatták a versenyt, illetve külön köszönet illeti Prof. Szabó Péter János Tanszékvezető Urat, aki a verseny feladatainak lektorálását és védnöki szerepét vállalta magára. Továbbá szeretnénk megköszönni az összes ipari partnerünknek a támogatást, akik a nyereményeket biztosították a versenyre: TRUMPF Hungary Kft., PULZOR Kft., IPG Photonics, AFT-Hungary Kft., REHAU Automotive Kft., MVM Zrt.. Végül, de nem utolsó sorban szeretném megköszönni a Szakkollégium Tagságának is a szervezői munkát. Az ő munkájuk nélkül nem jöhetett volna létre ez az esemény.
Győr világhírű nevezetességei – avagy beszámoló egy fergeteges hétvégéről
Szakkollégiumunk május 31-én Győrbe látogatott egy szakmai ismeretterjesztéssel ötvözött csapatépítő hétvége céljából.
Első állomásunk a Graboplast Padlógyártó Zrt. volt. A nagy hagyományokkal rendelkező cég padlóburkolat termékeit a világ öt kontinensének több, mint 100 országába szállítják. Látogatásunk során betekintést nyerhettünk a K+F laborokba, ahol az alapanyagok bevizsgálástól a próbatestek készítésén át a különféle tesztelésekig mindent bemutattak nekünk. Ezt követően a gyártósoron ezen termékek előállítási lépéseit ismerhettük meg.
Egy kalandos buszút után megérkeztünk az Audi Hungaria Zrt.-hez, ahol a multinacionális nagyvállalat mindennapjaiba nyerhettünk betekintést. Ottlétünk alatt végigkövethettük, ahogy a gyár automatizált gyártósorain fémlemezből kiindulva elkészül maga a karosszéria.Érdekes volt ekkora méretekben látni mindazt, amelyekről eddig csak tanultunk.
Este szállásunkat elfoglalva kis csapatunk elnökünk idegenvezetésével megtekintette a város látnivalóit, mint a Nemzeti Színházat, a Püspökvárat és mesélt a barokk belvárosi épületek történeteiről. Ezt követően egy helyi kézműves hamburgerezőt választottunk a vacsora helyszínéül. A napot egy hangulatos sétával zártuk a Rába partjának mentén.
Másnapi programunk a Győr belvárosának egyik legszebb részén elhelyezkedő Rába Quelle Élménypark és Gyógyfürdőben történő egész napos pihenés és fürdőzés volt, mely remek lehetőséget nyújtott összetartó közösségünk kapcsolatainak elmélyítésére.
Ezen hétvége során számos új szakmai ismerettel és közös élményekkel gazdagodhatott tagságunk.
A Gillemot László Szakkollégium Minősített Szakkollégium lett
Örömmel jelentjük be, hogy a Szakkollégiumi Egyeztető Fórumának (INTERKOLL) Minősítési Bizottsága elfogadta és pozitív elbírálásban részesítette beadott pályázatunkat, így 2024. július 1-étől a Gillemot László Szakkollégium „Minősített Szakkollégium” címmel rendelkezik egy éven át.
Hiszünk benne, hogy ezzel a minősítéssel nagyot léptünk előre, de a munkánk nem áll meg még itt, törekedni fogunk, hogy a következő pályázat alkalmával elnyerjük a 3 éves minősítést.
Köszönjük szépen azoknak, akik segítettek, támogattak minket a pályázat írása során!
XXXII. Nemzetközi Gépészeti Konferencia: Beszámoló
Élménybeszámoló a csíksomlyói OGÉT konferenciáról, Breznay Csaba (tagunk) cikke:
2024. április 25-28 között az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság EMT Gépészeti Szakosztályának szervezésében megrendezésre került a XXXII. Nemzetközi Gépészeti Konferencia, melynek célja az erdélyi magyar műszaki értelmiség szakmai színvonalának emelése, a kutatási munkára ösztönzés, a tudományos kapcsolatok ápolása és a magyar műszaki nyelv művelése.
A konferencia a Jakab Antal házban került megrendezésre Csíksomlyón. A konferencia első napja egy egész napos kirándulással telt a Homoródkarácsonyfalva – Kisbacon – Miklósvár – Sepsiszentgyörgy – Csíkszentsimon útvonalon.
A második napon délelőtt plenáris előadásokat hallgathattunk meg: ,,A mesterséges intelligencia módszereinek helye a szimuláció alapú mérnöki optimalizálási feladatok megoldásában’’, ,,Megoldások a sorozatgyártás kihívásaira’’ és ,,Térdprotézis kopásának numerikus vizsgálata a protézis méretének függvényében’’ témákban. Ezt követően az egyes szekciók előadásai következtek több helyszínen, párhuzamos formában. A résztvevők kutatásaikat 10 perces előadások formájában mutatták be, amelyet 5 perc vita követett.
A konferenciára a Gillemot László Szakkollégium egyes tagjai cikkeket készítettek, valamint elő is adták munkájukat. Szervezetünk 8 tagja vett részt a konferencián és készített el összesen 8 pályamunkát. Az Anyagtudomány és technológia – korszerű mérnöki anyagok, anyagvizsgálat, hegesztés, alakítás, hőkezelés szekcióban Prémus Karina és Gábriel Bálint: ,,Alumínium-oxiddal erősített szintaktikus fémhabok’’, valamint ,,A kisnyomásos infiltráció, mint az erősített szintaktikus fémhabok gyártási eljárás jóságának vizsgálata az Al2O3 erősítőrészecskék méretének függvényében’’, Dremák Csenge: ,,Farost-erősítésű kompozit előállítása szelektíven gyűjtött poliolefin kupakból és fa hulladékból’’, Breznay Csaba: ,,Additívan gyártott 316L próbatestek elektrokémiai korróziós vizsgálata’’, Korsós Krisztián: ,,Eltérő felületi érdességek és passziválás hatása a W350 ISOBLOC melegalakító szerszámacél korróziós és tribológiai tulajdonságaira’’, Oláh Klaudia: „Tribológiai és korróziós tulajdonságok vizsgálata plazma- és sófürdős nitridálási eljárások esetén„, Simon Virág: „A lézersugár mozgatási mód és a védőgáz hatása a varratgeometriára
kézi lézeres hegesztés esetén” című pályamunkáit hallgathatták meg a résztvevők.
Az Géptervezés szekcióban pedig Szemán Ákos ,,Moduláris felépítésű öntvényellenőrző berendezés tervezése MI alapú képfeldolgozással’’ című pályamunkáját hallgathatták meg a résztvevők. Az előadásokat követően egy baráti vacsorán adódott lehetőség a felmerülő kérdések megvitatására, valamint a szakmai kapcsolatok kiépítésére.
Szakkollégiumunk idén is számos kiváló munkát készített a Nemzetközi Gépészeti Konferenciára, amely nagyban hozzájárult tagjaink szakmai fejlődéséhez, előadóképességük javításához és a kutatásra való ösztönzéséhez.