Élménybeszámoló a csíksomlyói OGÉT konferenciáról, Breznay Csaba (tagunk) cikke:
2024. április 25-28 között az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság EMT Gépészeti Szakosztályának szervezésében megrendezésre került a XXXII. Nemzetközi Gépészeti Konferencia, melynek célja az erdélyi magyar műszaki értelmiség szakmai színvonalának emelése, a kutatási munkára ösztönzés, a tudományos kapcsolatok ápolása és a magyar műszaki nyelv művelése.
A konferencia a Jakab Antal házban került megrendezésre Csíksomlyón. A konferencia első napja egy egész napos kirándulással telt a Homoródkarácsonyfalva – Kisbacon – Miklósvár – Sepsiszentgyörgy – Csíkszentsimon útvonalon.
A második napon délelőtt plenáris előadásokat hallgathattunk meg: ,,A mesterséges intelligencia módszereinek helye a szimuláció alapú mérnöki optimalizálási feladatok megoldásában’’, ,,Megoldások a sorozatgyártás kihívásaira’’ és ,,Térdprotézis kopásának numerikus vizsgálata a protézis méretének függvényében’’ témákban. Ezt követően az egyes szekciók előadásai következtek több helyszínen, párhuzamos formában. A résztvevők kutatásaikat 10 perces előadások formájában mutatták be, amelyet 5 perc vita követett.
A konferenciára a Gillemot László Szakkollégium egyes tagjai cikkeket készítettek, valamint elő is adták munkájukat. Szervezetünk 8 tagja vett részt a konferencián és készített el összesen 8 pályamunkát. Az Anyagtudomány és technológia – korszerű mérnöki anyagok, anyagvizsgálat, hegesztés, alakítás, hőkezelés szekcióban Prémus Karina és Gábriel Bálint: ,,Alumínium-oxiddal erősített szintaktikus fémhabok’’, valamint ,,A kisnyomásos infiltráció, mint az erősített szintaktikus fémhabok gyártási eljárás jóságának vizsgálata az Al2O3 erősítőrészecskék méretének függvényében’’, Dremák Csenge: ,,Farost-erősítésű kompozit előállítása szelektíven gyűjtött poliolefin kupakból és fa hulladékból’’, Breznay Csaba: ,,Additívan gyártott 316L próbatestek elektrokémiai korróziós vizsgálata’’, Korsós Krisztián: ,,Eltérő felületi érdességek és passziválás hatása a W350 ISOBLOC melegalakító szerszámacél korróziós és tribológiai tulajdonságaira’’, Oláh Klaudia: „Tribológiai és korróziós tulajdonságok vizsgálata plazma- és sófürdős nitridálási eljárások esetén„, Simon Virág: „A lézersugár mozgatási mód és a védőgáz hatása a varratgeometriára
kézi lézeres hegesztés esetén” című pályamunkáit hallgathatták meg a résztvevők.
Az Géptervezés szekcióban pedig Szemán Ákos ,,Moduláris felépítésű öntvényellenőrző berendezés tervezése MI alapú képfeldolgozással’’ című pályamunkáját hallgathatták meg a résztvevők. Az előadásokat követően egy baráti vacsorán adódott lehetőség a felmerülő kérdések megvitatására, valamint a szakmai kapcsolatok kiépítésére.
Szakkollégiumunk idén is számos kiváló munkát készített a Nemzetközi Gépészeti Konferenciára, amely nagyban hozzájárult tagjaink szakmai fejlődéséhez, előadóképességük javításához és a kutatásra való ösztönzéséhez.