Élménybeszámoló a Gillemot László Szakmai Napról, Krár András (tagunk) cikke:
Az idei évben 2024.10.11-én szerveztük meg a Gillemot László Szakmai Napot ezzel is tisztelegve szakkollégiumunk névadója előtt.
Örömünkre szolgált, hogy idén első alkalommal e jeles napot a szakkollégiumi vezetőség koszorúzással nyitotta meg a Professzor Úr Farkasréti úti temetőben található sírjánál. Délután az Anyagtudomány és Technológiai Tanszék épülete előtt található Gillemot mellszobornál folytattuk a megemlékezést, immáron a szakkollégium további tagjainak, a meghívott oktatókkal és a Gillemot család jelenlétével. Itt a megemlékezést Prof. Szabó Péter Tanszékvezető Úr beszéde nyitotta meg. Beszédében megemlékezett az egykori tanszékvezető és rektor kutatásairól és a mai napig legendás oktatói munkásságáról. Mindezek mellett rengeteg szállóigéjét elevenítette fel a tanár úrnak, amelyeken természetesen mindenki jót derült, de tartalmuk igencsak tanulságos és bölcs volt. Mindannyian kaphattunk egy kis útravalót ,,Gillemot László” módra. Ezt követően a szakkollégium elnöke, Gábriel Bálint és szakmai alelnöke, Kirchhofer Máté helyezték el a koszorút a szobornál.
A megemlékezés után rátértünk a szakmai nap másik elengedhetetlen szekciójára a szakmai előadásokra. A BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék oktatója, Prof. Mészáros István az Amorf és nanokristályos ötvözetek című előadásával nyitotta meg az előadások sorozatát. Elhangzott az amorf anyagok előállításának történelme, technologiája és egy szemléltető videót is megnéztünk róla, de az anyag ipari innovációs fontosságának ismertetése sem maradthatott ki. Tovább színesítette a prezentációt, hogy a Tanár Úr mintadarabot is hozott, amelyen további demonstrációt mutatott be az anyagszerkezet hőkezelés hatására végbenenő változásaira. Ezt követően Varga Dorottya tartotta meg előadását Super resolution alkalmazása röntgen-mikroszkópos felvételekkel kapcsolatos kutatási témájában. Végezetül egy olyan témát is meghallgathattunk, amely Gillemot László kutatási munkásságára is épít, Szakkollégiumunk tagja Korsós Krisztián prezentációjának formájában, amely a szerszámacél javítóhegesztett szerkezetek duplex felületkezelhetőségeiről szólt.
Az előadások közötti kávészünetek remek lehetőséget biztosítottak a „szakmázásra”, kapcsolatépítésre. De további történeteket halhattunk Gillemot László Professzor Úrról Dr. Reé András Tanár Úrtól, aki tanítványa és később munkatársa is volt. A beszélgetéseket pedig a szakkollégium tagjai által készített sütemények tették még felejthetetlenebbé.