Fémalk Zrt. látogatás

Élménybeszámoló a csepeli Fémalk Zrt. üzemlátogatásról, Kis Bendegúz (tagunk) cikke:           

2024. 10.18-án a Gillemot László Szakkollégium üzemlátogatást szervezett a Hegesztési Szakosztállyal karöltve a Fémalk Zrt. Csepeli üzemébe. A vállalat egy nehézipari cég, alumíniumból, a nyomásos öntés technológiájával gyártanak termékeket az autóipar számára.

Miután megérkeztünk a gyárba, Dr. Szalva Péter fogadott minket. Egy rövid előadást hallgathattunk meg a cég történetéről, felépítéséről és a magyar iparban elfoglalt helyéről.
Ezt követte a gyárterület bejárása és bemutatása. Elsőként a nyomásos öntőgépeket nézhettük meg működés közben. A berendezések minden elemét megismerhettük és megnézhettük az alapanyag betáplálástól a félkész és késztermékek gyártásáig. Ezt követően az olvasztókemencékkel ismerkedhettünk meg, ahol bemutatásra került azok működése és az ahhoz szükséges lépések, hogy a fémolvadék összetétele ne változzon túlzottan az olvasztás során. Élő demonstrációt is láthattunk az alumíniumolvadék szennyezőinek eltávolításáról egy keverőgép segítségével. Az olvasztókemencét az anyagvizsgáló részleg követte. Itt az anyagok összetételének ellenőrzéséről tudtunk meg információt.

Az öntöde után átsétáltunk a forgácsoló részlegbe, ahol az öntött termékek utómunkálatai, mint a felületi minőség beállítása, furatok készítése és felületkezelés zajlott. Út közben pedig arról halhattunk, hogy a cég milyen lépéseket tett a keletkező hulladék és a környezetszennyezés csökkentése céljából, mint a keletkező korom összegyűjtése vagy a sorja újrahasznosítása.
Az utolsó állomása a látogatásnak a szerszámgyártó üzemrész volt. Itt betekintés nyertünk az öntészetben használt melegalakító szerszámok tervezésébe és gyártási folyamatába, különös részletességgel kitérve a szikraforgácsolás technológiájára.

A gyárlátogatás során végig partnerként voltunk kezelve, a látogatás célját szem előtt tartva nem a cég reklámozása került előtérbe, hanem az ismeretátadás az alkalmazott technológiákról és a korszerű iparról. Végső soron egyértelműen elmondható, hogy minden résztvevő számára új ismeretekben gazdag gyárlátogatásban lehetett részünk és olyan ismereteket szerezhettünk, ami hozzájárult a szakmai fejlődésünkhöz.